Що таке робототехніка для дітей?

26 березня, 2020

Щодня технології штучного інтелекту та робототехніки відкривають перед нами перспективи, про які колись ми навіть не мріяли. Сьогодні автономні роботи Boston Dynamics роблять сальто,  вміють бігати як живі люди і навіть тягають величезні вантажівки, а доставку до будинку робить робот, створений компанією Amazon Robotics. Роботи та штучний інтелект вчаться читати думки і часом стають непоганими співрозмовниками у чатах:)

Але найважливіші відкриття ще попереду. І здійснити їх доведеться нашим дітям. Ера робототехніки та штучного інтелекту лише на старті свого розвитку, і культові інноватори прогнозують їй неймовірне майбутнє.

У квітні 2019 року Родні Брукс виступив на технологічному саміті у Стамбулі з науково-популярною доповіддю на тему «Що таке робототехніка та штучний інтелект, у якому напрямку вони розвиваються та як вплинуть на людство вже найближчим часом».

Improve your skills: Родні Брукс — відомий американський вчений та дослідник у галузі робототехніки, співзасновник та засновник iRobot, голова та головний технічний директор Rethink Robotics. Його компанія виробляє роботів для роботи в умовах агресивного середовища. Наприклад, для розмінування військових об’єктів чи ліквідації аварій. За допомогою роботів iRobot ліквідували наслідки аварії на японській АЕС «Фукусіма-1».

Вчений упевнений, робототехніка та штучний інтелект є найперспективнішими напрямками діяльності на сьогодні. І вважає, що кращого хобі для сучасної дитини, ніж вивчення STEM, робототехніки та програмування бути не може.

Навіщо дитині робототехніка?

Щоб відповісти на це питання, давайте подивимося, що таке робототехніка та штучний інтелект.

Робототехніка — прикладна наука, що займається розробкою автоматизованих технічних систем. У сучасному світі робототехніка стала цікавим та доступним інструментом вивчення STEM (природничих наук, технологій програмування, інженерії та математики). Вивчаючи робототехніку, діти отримують чудову можливість реалізувати себе у ролі проектувальників, техніків та програмістів.

У процесі навчання у класах учні вивчають дисципліни та їх взаємозв’язки, використовуючи сучасні, технологічні та захоплюючі інструменти.

Штучний інтелект — здатність цифрового комп’ютера чи керованого комп’ютером робота виконувати завдання, пов’язані з інтелектуальними процесами, характерними людині, як: здатність керувати, розмірковувати, говорити, аналізувати інформацію, структурувати її тощо. Штучний інтелект «живе» у розумних колонках Amazon Alexa та Google Home Mini, а також у будь-якій програмі смартфона. Наприклад, коли ви робите фото за допомогою телефону і бачите у кадрі невеликі жовті квадрати навколо осіб, це працює система штучного інтелекту, завдання якої налаштувати та оптимізувати параметри фотокамери для зйомки.

А ще 10 років тому ніхто й уявити не міг, що така технологія є реальною. Другий приклад штучного інтелекту – технологія глибокого навчання. Багато фахівців схильні вважати, що принципи глибокого навчання схожі на те, як вчитися мозок людини. Наприклад, у систему вводиться фонетика людської мови, потім через неї пропускається сама мова і система розпізнає її! На цьому принципі працює інструмент розпізнавання мови в хмарному сервісі Google Docs.

Зверніть увагу! Якщо ви шукаєте курси робототехніки для дітей в Харкові, ознайомтесь з програмою наших курсів LEGO та ARDUINO.

Повертаємось до доповіді Родні Брукса, під час якої він розповів, яким бачить майбутнє робототехніки та ІІ. Так ось, учений упевнений, що:

— робототехніка позитивно впливатиме на демографію та зміну клімату, а стимулом до цього стане високошвидкісний 5G та цифровізація. Пояснює це тим, що зв’язок нового покоління надасть смартфонам високу швидкість завантаження інформації та, як наслідок, забезпечить технології машинного навчання величезними масивами даних.

— ми маємо стимулювати роботизацію, щоб допомагати людям. Брукс проаналізував демографічні дані США, Італії, Китаю та Японії, і прогнозує, що через 20 років у цих країнах житиме дуже багато літніх людей, які потребуватимуть допомоги. І потреби у них можуть бути різними: від роботів, які допоможуть взути черевики, до роботизованих машин, які приготують чай або каву. Але найважливіше — літні люди потребуватимуть якісної медичної допомоги. І якщо гуманоїдні медсестри найближчим часом точно не з’являться, то розумний одяг, який може зібрати медичні показники людини за кілька секунд і встановити діагноз за допомогою ІІ, вже розробляють.

— через кліматичні зміни страждає галузь сільського господарства. Тисячами років ферми розташовувалися просто неба, але у зв’язку зі змінами клімату, багатьом компаніям доводиться переводити виробництво до приміщень з автоматичним контролем освітлення та вирощування культур. Вчений упевнений, що незабаром за допомогою 5G та сенсорів можна буде збирати інформацію про те, що відбувається з кожною окремою рослиною.

Тут описана лише частина сфер, які змінюватимуться вже найближчим часом, а насправді їх значно більше. Але навіть цей перелік дозволяє показати, навіщо потрібна робототехніка і наскільки вона перспективна. Адже можливо саме ваша дитина розроблятиме інноваційне медичне обладнання, роботизовані технологічні комплекси або автономні роботи, які допомагатимуть одиноким людям похилого віку.

А якщо думати не в перспективі, то що робототехніка дає дітям тепер?

1. Навчає програмування

На наших курсах діти навчаються збирати та програмувати роботів за допомогою конструкторів Lego Mindstorms EV3 або Ардуїно Леонардо. У кожної дитини свій окремий проект, з яким вона працює протягом усього курсу. Процес програмування роботів стимулює дітей вигадувати та концентруватися на вирішенні нестандартних завдань, орієнтуватися у коді та командах, вивчати логіку дій роботів.

2. Вчить мислити математично

Заняття робототехнікою допомагають розвивати математичне мислення та логіку, а також творчі здібності. Ці знання обов’язково стануть у нагоді дитині в майбутньому, навіть якщо її робота не буде пов’язана з технічними професіями.

3. Не боятися помилятися та сміливо втілювати ідеї

Роботизовані конструктори допомагають дітям розвивати креативність та втілювати в реальність задумані ідеї. У процесі навчання всі діти роблять помилки, і завдяки їм вони дізнаються, як потрібно зробити правильно, щоб програма запрацювала. Робототехніка вчить спокійно приймати момент помилки, шукати вихід із нестандартної ситуації та обов’язково його знаходити.

P.S. Сподіваємось, ми допомогли вам зрозуміти, навіщо потрібна робототехніка дітям. А якщо у вас виникли додаткові питання, ми будемо раді допомогти знайти відповіді. Записуйте дітей на пробні уроки і приходьте до нас знайомитись до Академії!